KENDRIYA VIDYALAYA NO.1 JHANSI

 

Student Achievers

2018-19

Result of Technothlon Exam conducted by IIT Guwahati on 15.07.2018(Sunday)

S.No.

Name of Participant 1

Name of Participant 2

Roll Number

 "Rank"

School Rank

City Rank

State Rank

1

PRIYANKA NAMDEV

AYUSHI UADAV

JE108720021

 "2296"

27

42

176

2

SANSKRITI GUBRELEY

ATMIKA VASVI

JE108720022

 "2269"

26

41

174

3

RIYA

SRISHTI

JE108720032

 "2213"

25

40

171

4

BHAGYASHREE

SEJAL

JE108720005

 "1899"

24

38

149

5

SUMIT S.K

NISHANT

JE108720044

 "1640"

23

36

127

6

JAIDEEP

UTKARSH SINGH

JE108720013

 "1633"

22

35

126

7

ANJALI.Y

RUPA

JE108720031

 "1439"

21

33

112

8

SHUBHANSHU SINGH

BADAL CHAUHAN

JE108720015

 "1391"

20

32

107

9

DIKSHA

ANSU

JE108720001

 "1317"

19

31

102

10

GAURAV

RAFAT

JE108720039

 "1204"

18

30

94

11

SNEHA

SAUMYA

JE108720027

 "1190"

17

29

92

12

KESHNI

VANDANA

JE108720025

 "1137"

16

26

88

13

VAIBHAV

PRINCE

JE108720017

 "1132"

15

25

87

14

ANANYA

HEMA

JE108720002

 "853"

14

20

67

15

AAYUSH SHRIVASTAVA

RAVI RANJAN MISHRA

JE108720014

 "826"

13

18

65

16

OM

ARBAZ

JE108720006

 "825"

12

17

64

17

SUMIT

PIYUSH

JE108720038

 "558"

11

14

46

18

DIVYANSHU PANDEY

SACHIN KUMAR YADAV

JE108720016

 "537"

10

12

43

19

KETAN

SUMIT.P

JE108720010

 "516"

9

11

40

20

SRIJAN

RITIK

JE108720040

 "488"

8

10

38

21

PRATIKSHA

BHARTI

JE108720003

 "463"

7

9

34

22

NIRANJAN

ABHISHEK.KUJUR

JE108720037

 "436"

6

8

33

23

ANUBHAV SHARMA

ALKESH SIZARIYA

JE108720019

 "242"

4

5

21

24

DHRUV

SAMYAK

JE108720009

 "181"

3

4

13

25

AMAN

ABHISHEK

JE108720045

 "144"

2

3

8

26

MUSKAN

SANATHOIBI

JE108720033

 "111"

1

1

6

27

SWATI

JAY PRATAP

HE108720001

 "1427"

7

19

130

28

BRIJESH PATEL

SUMIT KUMAR

HE108720010

 "1214"

6

15

102

29

ARJUN

RAMAN

HE108720017

 "1048"

5

14

84

30

NILESH

SAMAKSH

HE108720004

 "801"

4

13

67

31

PRIYAM

KANISH K

HE108720006

 "585"

3

8

46

32

KANAK SINGH

NIKKI SINGH

HE108720008

 "505"

2

7

34

33

SHYAMJI

MRIDUL

HE108720005

 "223"

1

4

19

34

ANUBHAV SHARMA

ALKESH SIZARIYA

JE108720019

 "273"

5

6

25

 

First 06-Topper Students in CBSE Board Class-XII-2018

S.No.

Roll Number

Name of Student

Percentage

1.

5676628

ADITI GUPTA F

96.6

2.

5676639

SOMYA VYAS F

94.4

3.

5676663

PALAK MISHRA F

93.6

4.

5676672

RITIK GUPTA M

92.4

5.

5676634

PUSHPA DEVI F

90

6.

5676631

JYOTI BHARTI F

88.4

 

1. 03-Students(Mast. Yashwant Khare,IX-A,Hemakriti,III-B, & Bhoomi Patel, III-B) selected for second level Maths Olympiad under SOF-2017.

2. 01-Student( Mast.Yashwant Khare, IX-A) selected for second level Science Olympiad under SOF-2017.

3.  01-Student (Mast.Aswin Mathew, V-B)selected for second level English Olympiad under SOF-2017.

4. 115-Students participated & passed Dev Sanskriti Gyan Pariksha-2017.

5. 47-Students participated Green Olympiad-2017.

6. 03-Students(Mast. Kanishk Kaushik, IX-B, Mast.Priyam Pandey, XI-B & Miss Nikki Singh, XI-B) selected for district level VVM (Vidhyarthi Vigyan Manthan) online exam conducted by Vigyan Prasar and VIBHA. Mast.Kanishk Kaushik also selected for State level VVM exam.

7. 52-Students participated in Gallantly award quiz.

1. 04-cubs are eligible for Golden Arrow Award-2017 under Scout & Guide.

2. NCSC-2017: Miss Kanak Singh got 1st Position at Regional Level NCSC-201 7 in Senior Group for Project Sub Theme-Na tural Resource Manageme nt and selected for National Level.

3. 07-Students got more than 90% in CBSE Board (XII) Exam-2017.

4.  18-Students got 10 CGPA in CBSE Board(X) Exam-2017.

 

REGIONAL LEVEL SOCIAL SCIENCE EXHIBITION: 2016-17

 

S.No.

Name of Participant

Class

Type of Event

Position

1.

Ankit Singh Patel

XII-B

Exhibits Display

1st

2.

Kumari Nikki Singh

X-B

Exhibits Display

1st

3.

Bhawana Kumari

VII

On Spot Painting

1st

4.

Omjeet Singh

XII-B

Quiz

1st

5.

Praveen Kumar

XII-B

Quiz

1st

 

SPORTS UPDATES 2016-17

 

1.     Master Sanjay Tiwari got position in SGFI (Rope Skipping U-17):

* 2nd Position in 30 Seconds Relay (Individual).

* 2nd Position in 30 Seconds Double under Relay.

* 3rd Position in 30 Seconds Speed Relay.

SPORTS MEET-2016-17

 

S.No.

Name of Participant

Level of Sports Meet

Name of Event

Position

1.

SANJAY TIWARI

 

SGFI

NATIONAL MEET

 

ROPE SKIPPING

ROPE SKIPPING

 

2-Silver+1-Bronze

1-Gold

2.

SHUBHANSHU

NATIONAL MEET

ARCHERY(BOYS)

5-Bronze

3.

AKASH BHADORIYA

NATIONAL MEET

ARCHERY(BOYS)

1-Bronze

4.

ROHIT CHAUHAN

SGFI

ARCHERY(BOYS)

Selection

5.

POONAM KUMARI

REGIONAL MEET

ATHLETICS

1-Gold+2-Silver

6.

RANI

REGIONAL MEET

ATHLETICS

2-Silver

7.

MUSKAN

REGIONAL MEET

ATHLETICS

1-Gold

8.

ANUSKA

REGIONAL MEET

ATHLETICS

3-Bronze

9.

DIVYA

REGIONAL MEET

ATHLETICS

1-Bronze

10.

ABHISHEK

REGIONAL MEET

ATHLETICS

1-Silver

11.

SURAJ

NATIONAL MEET

ATHLETICS

1-Silver + 2-Bronze

12.

AJAY RAWAT

NATIONAL MEET

SHOTPUT

1-Silver

13.

YASHWANT

REGIONAL MEET

DISCUSS SHOTPUT

2-Silver

14.

KABADDI(U-19) GIRLS

REGIONAL MEET

6-SELECT FOR NSM

Winner

15.

KHO-KHO (U-19) GIRLS

REGIONAL MEET

4-SELECT FOR NSM

Winner

16.

HAND BALL(U-14)GIRLS

REGIONAL MEET

14-SELECT FOR NSM

Winner

17.

ROPE SKIPPING (U-17) BOYS

REGIONAL MEET

6-SELECT FOR NSM

Winner

18.

YOGA(U-14,17,19) GIRLS

REGIONAL MEET

3-SELECT FOR NSM

Winner

19.

ARCHERY (BOYS)

REGIONAL MEET

10-SELECT FOR NSM

Winner

20.

ARCHERY(GIRLS)

REGIONAL MEET

10-SELECT FOR NSM

Winner

21.

VOLLEYBALL(BOYS) U-19

REGIONAL MEET

2-SELECT FOR NSM

Runner-Up

* 56 Participants selected for KVS National Sports Meet-2016.

2. VIDLAYA GOT 2ND POSITION IN SUBROTO CUP (FOOTBALL) AT REGIONAL LEVEL.

 

1.    100% Result of class 10th& 12th in CBSE-2016

2.   01-student got 99% marks in the subject-History in Class-XII CBSE Board 2016.

3.   12-students got 10 CGPA in CBSE Board result-2016 for Class-X.

4.   Miss Kanak Singh of class-IX C selected for National Level NCSC-2015.

5.   Master Akash Verma s/o Shri Kamal Kumar Verma awarded by RASHTRAPATI SCOUT on 10.09.2014 for the session 2014-15.

6.   82-Students participated in the online quiz under Digital India Programme organized by Ministry of Communication and Information Technology, Government of India and got participation certificates.

7.   06-Students got Merit certificates by achieving 100% score in the online quiz under Digital India Programme organized by “Ministry of Communication and Information Technology, Government of India”.

S.No.

Name of Merit Holder

Class

1.

Mast. Anshuman Khare

VI-B

2.

Miss N.Megha Shree

VIII-C

3.

Mast.Harsh Upadhyay

IX-B

4.

Miss Shibani Devi

X-A

5.

Mast.Shantanu Richhariya

XI-A

6.

Miss Shaik Yashmen

XII-C

 

8.    100% Result of class 10th& 12th in CBSE-2015

9.   02-students got 99% marks in the subject-IP and 01-student got 99% marks in the subject-Geography.

10.               13-students got 10 CGPA in CBSE Board result-2015 for Class-X.

11.               01-Student (Kumari Vinmaya,X-C)  selected for National Level NCSC-2014.

12.                       02-Student (Kumari Megha Shree, VIII-C&KumariDeeksha Patel, VII-A) selected for District Level Inspire award with Cash PrizeRs.5000/-  by Department of Science &Technology.

13.                       03-Students (Master Abhishekkushwaha-XII B,KumariSuryasha XII B and KumariNeelamGahlot XII B) selected for JEE advanced (IIT).

14.                       09-Students of class 10th got 10-CGPA in CBSE-2014 result.

15.                       100% Result of class 10th& 12th in CBSE 2014.

16.                       01-Student selected for National Level Exhibits under Social Science Exhibition-2014.

17.                       01- Student (KumariYogita of Class-X-C) selected for national level quiz competition under Social Science Exhibition-2014.

18.                       01-Student(KumariSapnaYadav, X A) got 3rd position in Stamp Design Competition organized by Post Office State Level-2014.

19.                       10- Students selected in Vidyalaya Level Painting Competition under National Campaign on Energy Conservation-2014.

20.                       01-Student (KumariPragyaTiwari, X A) getting selected at Regional Level Competition under INSPIRRE scheme , participated at KVS National Level Competition.

21.                       02- students got selected in Regional Level JawaharLal Nehru Science &Mathematics exhibition & participated at  KVS National Level Jawahar Lal Nehru Science &

       Mathematics exhibition.

22.                        Games & Sports: Regional Level Sports Meet-2014

             (i) Kho-Kho (Girls) got 1st Position in  Regional Level Sports Meet-2014.

            (ii) Volley-Ball(Girls) got 2nd position in Regional Level Sports Meet-2014.

            (iii) Cricket(Boys) under-19 got 2nd Position Regional Level Sports Meet-2014.

            (iv) Volley-Ball(Boys) under-19 got 3rd Position in Regional Level Sports Meet-2014

            (v) Athletics Medals: 05- Gold, 07-Silver and 05-Bronze.

     23.  11-Students selected for Rajya Puraskar in Scouts & Guides.

SCOUTS: 

S.No.

Name of Student

Class

1

SHAHIL SHARMA

 X-B

2

BADAL DISORIYA

IX-A

3

SOMBRAT YADAV

IX-B

4

UDDESHYA YADAV

IX-A

5

ASHISH CHIBBER

IX-A

6

SIDDHART RICHHARIYA

X-C

7

GANESH LOKHANDE

IX-A

8

NAVNATH LOKHANDE

X-A

9

TUSHAR SAHU

IX-A

10

ALOK KUMAR SINGH

X-C

 

GUIDE: MISS. PRANJAL, IX-A

 

24 . 08-Students Securing 10 CGPA in Class-X (CBSE)-2013

Sl.No.

Name

CGPA

% of marks

I Rank in K.V. WISE

1

MOHINI TRIPATHI

10

 

2

SAUMYA TIWARI

10

 

3

SURYASHA

10

 

 

4

ALOK SINGH

10

 

 

5

JAY BAHADUR PANDEY

10

 

 

6

GAURI PATHAK

10

 

 

7

AMAN CHAUDHARY

10

 

 

8

KAJAL PARMAR

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

   

                                          

All the Students getting 10 CGPA in CBSE class-X-2013 in all five subjects are awarded with Rupees 5000/- Cash Prize

 

25.  Mast. Abhishek Yadav, XI(Science) has been selected at National Level in NCSC-2012 

 

SHREYA BADERIA

Got 1st rank in the Vidyalaya with 89.8% in 12th CBSE 2012

SRUSHTI SUMEGHA

Got 2nd rank in the Vidyalaya with 88.8% in 12th CBSE 2012

DEEPA JHARIA

Got 3rd  rank in the Vidyalaya with 87.4% in 12th CBSE 2012

SHEERSH DEEP

Got 1st rank in the Vidyalaya with 10 CGPA in all 5 subjects in 10th CBSE(CCE) 2012

RAKHI

Got 1st rank in the Vidyalaya with 10 CGPA in all 5 subjects in 10th CBSE(CCE) 2012

SOMESH DIXIT

Gold Medal in Badminton KVS National & Regional Meet

ABHISHEK YADAV

Regional Topper in National Children Science Congress

NAVJOT SINGH

1st  Position at National Level KVS Social science Exhibition

RAJYA PURASKAR AWARDEE IN SCOUT & GUIDE

1.

MISS. SHRESHMA M. (GUIDE)

2.

MISS. DEEKSHA YADAV (GUIDE)

3.

MISS. PUSHPA RANI (GUIDE)

4.

MAST. ABHISHEK YADAV (SCOUT)

5.

MAST. AKASH VERMA (SCOUT)

6.

MAST. MAYANK RAI (SCOUT)

7.

MAST. PRANKUL KAUSHIK (SCOUT)

8.

MAST. KUSHAGRA (SCOUT)

9.

MAST. ARJUN GOSWAMI(SCOUT)

10.

MAST. RAVI PRAKASH NIRANJAN(SCOUT)